Nevíte si rady? Kontaktujeme Vás!

Doporučené firmy

Češi pořád zateplují polystyrenem. Mnohdy se tak zbytečně okrádají

Asociace výrobců minerálních izolací ve spolupráci s portálem svepomoci.cz na podzim roku 2015 zveřejnily výsledky ankety, ze které vyplynulo, že Češi si nejčastěji zateplují sami – bez pomoci firem. A navíc přitom stále používají konvenční izolační materiály. I přes to, že na trhu již existují lepší a často o dost výhodnější varianty.

Suverénní vítěz: polystyren

Z ankety mj. vyplynulo, že více než 60 % českých kutilů stále zatepluje polystyrenem. Nejčastěji expandovaným (EPS), méně pak extrudovaným (XPS). Důvody tohoto výsledku jsou jasné – snadná instalace a nízká cena. Polystyrenem si zvládne zateplit každý a za m3 EPS přitom zaplatí asi 1 500 – 2 000 Kč, což jsou částky, na které zejména spořiví kutilové slyší.

Cenově dražší XPS (asi 3 000 Kč za m3) už se používá méně, jeho izolační vlastnosti jsou přitom o poznání lepší. XPS má součinitel tepelné vodivosti (λ) 0,030, zatímco EPS cca 0,035. A to je rozdíl, který už skutečně poznáte.

I přesto existují materiály s ještě lepšími izolačními vlastnostmi. Například polyuretanová pěna (často označovaná krátce PUR pěna) má součinitel tepelné vodivosti (λ) 0,023. To je takřka nepřekonatelná hodnota, oproti EPS je PUR pěna účinnější o více než 50 %.

Tato kvalita s sebou nese vyšší cenu (za tvrdou PUR pěnu vytáhnete z peněženky přes 5 000 Kč za m3), na druhou stranu vám ale stačí méně materiálu (cenový rozdíl se tak stírá) a navíc pak šetříte díky vyšší úspoře za vytápění. Mnohé případové studie prokázaly, že investice do PUR pěny se v průměrném rodinném domku vrátí za 5-6 let.

V závěsu je minerální vata

Jestliže víc než 60 % kutilů zatepluje polystyrenem, dalších 30 % pak používá minerální vatu. Její cena je srovnatelná s polystyrenem (asi 2 000 Kč za m3) a má taky obdobné izolační vlastnosti (λ = 0,035). O něco lépe však propouští vlhkost a snadněji se s ní manipuluje, takže s ní poměrně lehce zateplíte taky hůře dostupná místa.

Velkým problémem polystyrenu i minerální vaty je však výdrž. Tyto materiály časem řídnou, sedají a často padnou za oběť i drobným hlodavcům. Naopak PUR pěna v čase svoje vlastnosti nemění a hlodavcům nechutná. Vydrží tak mnohem déle – její životnost je srovnatelná s životností stavby.

Alternativní materiály nejsou řešením

Na trh izolací v posledních letech pronikají také alternativní přírodní materiály – např. slámové nebo konopné izolace. Jsou sice sympatické tím, že pocházejí z přírodních zdrojů, jejich izolační vlastnosti však zatím nejsou tak dobré (λ = 0,04 – 0,05). K tomu snadno hoří a nesvědčí jim vlhkost, takže možnosti jejich použití jsou značně omezené.


logo chytra pena

Distributor a aplikátor stříkané izolační pěny vyráběné pro naši firmu nizozemským výrobcem Covestro. Jsme distributorem a aplikátorem materiálů řady Baymer® Spray – EKO H 200 (nízkoexpanzní polotvrdá izolační pěna) a Baymer® Spray – EKO S 500 (vysokoexpanzní měkká izolační pěna stříkaná na vodní… více o firmě

← Zpět na Izolace