Nevíte si rady? Kontaktujeme Vás!

FAQ

  • Proč je lepší nabízet nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře?

    Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že je výhodnější prodat nemovitost „na vlastní pěst“, pravda bývá většinou opačná. Nejen, že má realitní kancelář dalekosáhlejší možnosti inzerce realit, ale především disponuje dlouholetými zkušenostmi. Díky tomu je schopna eliminovat rizika, jež při koupi či prodeji vznikají, pohotově reagovat na změny realitního trhu a převzít za Vás veškeré formality. Je výhodnější nabízet nemovitost prostřednictvím jedné nebo raději více realitních kanceláří? Vždy je lepší variantou svěřit Vaši nemovitost výhradně jedné realitní kanceláři. Tak budete mít Vy, stejně jako potenciální zájemce, neustálý přehled o stavu nemovitosti. Zadáte-li nemovitost více firmám, může to kupcedokonce odradit! Nejen, že může nabídku objevit pod různými cenami na několika serverech, ale inzerce u více společností vzbuzuje dojem, že je problematické danou nemovitost prodat.

Družstevní byt versus jednotka v osobním vlastnictví: výhody a nevýhody

Kupujete byt a máte jasno, pokud jde o lokalitu, dispozice i cenovou relaci. Pokud je posledním kritériem, o němž přemýšlíte, volba mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví, přečtěte si o výhodách a nevýhodách obou variant.

 

V dnešní době se větší oblibě těší forma osobního vlastnictví a lze říci, že zcela oprávněně. Za této situace je totiž majitel reálným vlastníkem bytu, zatímco v případě družstevního vlastnictví vystupuje pouze jako jeho nájemce, neboť vlastnické právo vykonává družstvo. Tato skutečnost se projeví již ve chvíli, kdy řešíte koupi. Je-li byt v osobním vlastnictví, může být jeho pořízení financováno pomocí hypotečního úvěru. Přestože současná legislativa umožňuje, aby bylo zástavní právo zřízeno také k družstevnímu podílu, není tento postup v praxi běžně realizován. Standardně musí nabyvatel disponovat finanční hotovostí nebo mít po ruce nemovitost, kterou může tzv. ručit.S vlastním bytem můžete dále volně nakládat, prodat ho a pronajímat, kdežto k manipulaci sdružstevní jednotkou bude potřebovat souhlas družstva.

 

Majetkoprávní vztahy se promítnou také do hmotných nákladů. Jste-li majitelem bytu v osobním vlastnictví, musíte odvést jednou ročně finančnímu úřadu daň z nemovitosti. Naopak po Vás nikdo nebude požadovat měsíční nájem. Budete se pouze finančně podílet na údržbě domu, neboť spolu s  jednotkou získáváte spoluvlastnický podíl na společných částech domu a pozemků, na nichž jebudova postavena. Družstvu naopak za užívání bytu měsíčně zaplatíte stanovenou částku.Typ vlastnického práva hraje roli také v případě, že se rozhodnete svoji nemovitost rekonstruovat. Jste-li majitelem, rozhodujete o provedených stavebních úpravách samostatně. Vlastníte-li však družstevní byt, budete k podstatnějším zásahům potřebovat souhlas družstva.

 

Přestože se v dnešní době může byt v družstevním vlastnictví jevit poněkud zpátečnicky, má také své výhody. Jedná se zejména o pohodlí při správě domu – družstvo zajišťuje větší opravy a dbá na pořádek v domě, díky čemuž je v případě potřeby schopné zajistit nápravu nevhodného chování problémových nájemníků. Záleží tedy na Vás, které klady převáží pomyslnou misku vah.


acreal.cz

Společnost AC Real je renomovanou realitní kanceláří s dlouholetými zkušenostmi v oboru. Jejím nepsaným heslem je kvalita na úkorkvantity, proto se snaží věnovat každému klientovi maximum času a péče. Své zákazníky doprovází na prohlídky, udržuje s nimi neustálý kontakt a v součinnosti s předními odborníky… více o firmě

Kontaktujte firmu Facebook webové stránky
← Zpět na Reality