Nevíte si rady? Kontaktujeme Vás!

Doporučené firmy

Izolace ploché střechy: jaký materiál použít?

Dříve se na zateplení plochých střech používala jenom škvára nebo keramzit, dnes už se mnohem častěji setkáte s vytlačovaným polystyrenem, expandovaným perlitem nebo PUR pěnou. Jaký materiál bude pro vaši střechu nejlepší a proč? Zhodnotili jsme je podle tří hlavních kritérií – a určili vítěze.

Hmotnost: nejlehčí je polystyren

Řada zákazníků chce mít plochou střechu pochozí, důležité kritérium izolačního materiálu je proto jeho hmotnost. Starší materiály jako škvára nebo keramzit v tomto směru vůbec nevyhovovaly – škvára váží 750 kg/m3, keramzit dokonce 1 260 kg/m3. Střešní konstrukce byla při jejich použití extrémně zatížená a o možnosti pochozího řešení tak nemohla být vůbec řeč. I proto se postupně přechází k mnohem lehčím materiálům.

Nejčastěji dnes na plochých střechách uvidíte vytlačovaný polystyren, expandovaný perlit nebo PUR pěnu. Vytlačovaný polystyren je z nich nejlehčí, váží jenom asi 30-40 kg/m3. Perlit a PUR pěna už jsou o něco těžší, ale i přesto s hmotností kolem 60 kg/m3 střešní konstrukci příliš nezatěžují a jsou tak k zateplení ploché střechy vhodné. V porovnání s keramzitem nebo škvárou určitě.

Tepelná vodivost: nejlépe izoluje PUR pěna

Dalším (a zřejmě i nejdůležitějším) kritériem izolačního materiálu je tepelná vodivost. Měří se zejména součinitelem tepelné vodivosti a platí přitom, že čím je tento součinitel nižší, tím lépe materiál izoluje. V tomto směru ze všech porovnávaných materiálů dominuje PUR pěna – má součinitel tepelné vodivosti 0,027 W.m-1.k-1. Vytlačovaný polystyren je na tom o kus hůře (0,034 W.m-1.k-1), expandovaný perlit pak ztrácí ještě více (0,040 W.m-1.k-1).

Ačkoliv se součinitel tepelné vodivosti u zmíněných materiálů liší jenom v tisícinách a setinách, rozdíl mezi nimi je znatelný, což vám potvrdí každý stavebník. Po zateplení ten rozdíl pocítíte na vlastní kůži.

Faktor difuzního odporu: PUR pěna propouští nejméně

Faktor difuzního odporu určuje, jak moc izolační materiál propouští vodní páru. U izolace ploché střechy je žádoucí, aby byl tento faktor co nejvyšší (propouštěl co nejméně vodní páry). A v tomto směru podruhé vítězí PUR pěna – s faktorem difuzního odporu 110 µ poráží polystyren (100 µ) i perlit (cca 5 µ). U expandovaného perlitu se kvůli extrémně nízkému difúznímu odporu musí při izolaci střechy používat také parozábrana.

Kritérií pro výběr izolačního materiálu pro zateplení ploché střechy existuje více, ale snažili jsme se najít ta nejdůležitější. Z celého duelu vyšel jako vítěz PUR pěna, které se v zahraničí používá už několik desítek let. V Česku ještě na vrchol oblíbenosti stále nevystoupila, ale pomalu se k němu blíží. Jak se zdá, tak naprosto právem.


logo chytra pena

Distributor a aplikátor stříkané izolační pěny vyráběné pro naši firmu nizozemským výrobcem Covestro. Jsme distributorem a aplikátorem materiálů řady Baymer® Spray – EKO H 200 (nízkoexpanzní polotvrdá izolační pěna) a Baymer® Spray – EKO S 500 (vysokoexpanzní měkká izolační pěna stříkaná na vodní… více o firmě

← Zpět na Izolace