Nevíte si rady? Kontaktujeme Vás!

Kdy vyměnit střechu?

Precizně provedená a fungující střecha by měla být nedílnou součástí každého domu. Její kvalita se odráží v každodenním bydlení a vrací se v podobě finančních úspor. Nesplňuje-li střecha Vašeho bytového domu tyto základní požadavky, je nejvyšší čas začít přemýšlet o rekonstrukci. Zaměřme se proto na několik ukazatelů, které nám napoví, že bychom s její výměnou neměli otálet.

 

Střešní krytinu ovlivňuje řada elementů, které mají zásadní vliv na její životnost. Jedná se především o vliv klimatických podmínek spolu s vystavením plochy působení slunce a UV záření. Vysoké teploty a přímý žár slunečních paprsků zapříčiňují slábnutí materiálu, zatímco sníh a mráz, které leží na střeše v zimních měsících, narušují střešní pokrývku a způsobují její degradaci.

 

Důvodů, proč přistoupit k rekonstrukci střechy, je tedy hned několik. K těm nejfrekventovanějším patří poškození střešního pláště, které vede k zatékání a následnému vzniku vlhkosti. K rekonstrukci je nutné přistoupit také v případě špatné skladby střechy. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u bytových domů, kde je původní střecha zastaralá, chybí její zateplení a vykazuje nedostatečné izolační vlastnosti. S výměnou střechy je nutné počítat také v situaci, kdy je součástí rekonstrukce bytového domu rozšíření dispozic objektu a na domě je budována nástavba. Důvod však může být ryze estetický, chcete-li v rámci prováděné regenerace zmodernizovat celý objekt.

 

Před započetím rekonstrukce bude nutné provést celkovou diagnózu střechy, která zaznamená její současný stav, skladbu jednotlivých vrstev a konkrétní závady. Jedině tak bude možné navrhnout nejlepší řešení přímo na míru. Projektant může současně doporučit doplnit výměnu střechy jejím zateplením, které pomůže zabránit úniku tepla a snížit tak náklady za energie. A kdy se do výměny střešní krytiny pustit? Nejvhodnějším obdobím je rozmezí od března do listopadu. Je třeba mít na paměti, že při rekonstrukci dochází k demontování původního pokryvu a budova zůstává po dobu výměny nechráněná, proto by měly být eliminovány nepříznivé klimatické podmínky.

← Zpět na Střechy