Nevíte si rady? Kontaktujeme Vás!

Zateplení domu: jaké jsou nejčastější izolační materiály na trhu?

Tepelná izolace domu patří mezi nejčastěji poptávanou revitalizační službu. Správně provedené zateplení dokáže nejen ušetřit tisíce korun za vytápění, ale zabraňuje také vzniku vlhkosti a plísní. Jaký typ izolace ale zvolit? Výběr vhodného materiálu závisí především na dvou faktorech. Tím prvním je konstrukce objektu, která determinuje požadované fyzikální vlastnosti použitého materiálu. Druhým, neméně podstatným ukazatelem jsou finanční možnosti zadavatele. I přesto existuje celá řada tepelně-izolačních technologií, ze kterých můžete vybírat, proto si je pojďme představit trochu blíže.

 Polystyren

Nejčastěji používaným materiálem k zateplení budov je polystyren, který je kombinací výhodné ceny a dobrých izolačních vlastností. Díky své nízké hmotnosti může být aplikován na většinu objektů, neboť nehrozí přílišné zatížení konstrukce budovy.  

Minerální vata

Tento typ zateplovací hmoty v sobě spojuje hned několik výhod. Kromě velmi dobrých tepelně-izolačních atributů je to nehořlavost materiálu spolu s kvalitními akustickými vlastnostmi, díky nimž pomáhá tlumit hluk. Díky propustnosti pro vodní páru je ale třeba volit pro jeho upevnění propustná lepidla a odpovídající omítky, jinak ve vrstvě hrozí kondenzace vlhkosti. Kvalitní aplikace naopak minimalizuje únik tepla v zimních měsících a v létě zajišťuje ochranu před horkem.

Fenolická pěna

Desky z fenolické pěny jsou ve světě zateplování poměrně novým přírůstkem. Vykazují vynikající tepelně-izolační vlastnosti, kterými vysoce převyšují nejčastěji užívané materiály, jako jsou vatové výplně či polystyren, který tepelnou vodivostí převyšuje o celých 60%. Vzhledem k nízké tloušťce mají fenolické desky využití především na fasádách, kde je třeba minimalizovat tloušťku izolace nebo zachovat původní vzhled obvodového pláště.

Vakuová izolace

Potřebujeme-li výrazně snížit izolační tloušťku, lze kromě desek z fenolické pěny využít vakuovou izolaci. Technologie pracuje na rozdíl od jiných materiálu na principu sálání tepla, proto bývá často označována za hi-tech produkt. Oproti 30 cm běžného polystyrenu postačí 10 cm vakuového izolačního panelu, jedná se tedy o dvoutřetinovou úsporu prostoru. Je však třeba počítat s vysokými pořizovacími náklady.

 Ať Vás již zaujal kterýkoliv typ materiálu, doporučujeme vždy projednat konkrétní revitalizaci s renomovanou společností. Odborně vyškolení technici objekt důkladně prohlédnou a poté Vám navrhnou řešení přímo na míru. Vyhnete se tak nejen případným nedostatkům, ale také zbytečné investici.

← Zpět na Zateplení a fasády