Nevíte si rady? Kontaktujeme Vás!

Doporučené firmy

Jak nejlépe ukotvit izolaci ploché střechy?

Normy pro zatížení a dimenzování stavebních prvků jsou čím dál přísnější, takže spousta firem při zateplení ploché střechy řeší problém: jak izolaci bezpečně ukotvit, aby kotvení zbytečně nezatěžovalo střešní konstrukci a bylo ekonomicky únosné? Představíme si nejčastější varianty.

Vruty, šrouby, kotvy

První způsob je ten nejpřirozenější – mechanické ukotvení. Jednoduše izolační vrstvu ke střeše přiděláme vruty, šrouby nebo kotvami, případně jejich kombinací. Tento způsob je relativně rychlý, levný a jednoduchý, navíc střechu skoro vůbec nezatěžuje. V čem tedy tkví problém?

Mechanické kotvení je na střeše extrémně namáháno sáním větru a ovlivňováno působením různých teplot. Na kovových částech kotvení proto časem vzniká koroze a kvůli silnému větru hrozí jejich vytrhnutí z podkladu. Ne všechny střechy navíc mají podklad, který je pro kotvení vhodný.

Lepení

Lepení izolací je spíše okrajovou záležitostí – stojí docela dost peněz a navíc vyžaduje dokonale hladký a rovný povrch střechy. A to, ruku na srdce, zejména u starších střech rozhodně nebývá pravidlem.

Lepení samotné se provádí pomocí asfaltových pásů se samolepícími pruhy nebo fixačních lepidel. V některých případech se skutečně může hodit, ale pro masové užití je lepení z výše uvedených důvodů nevhodné.

Přitížení

Když nemůžeme izolaci ukotvit ani přilepit, existuje ještě jedna varianta – přitížení. Těžká vrstva kačírku, zeminy nebo třeba dlažby je elegantním řešením kotvení, které navíc umožňuje udělat ze střechy nový využitelný prostor – letní zahradu.

Rovněž přitížení ale naráží na nepříjemný problém, kterým je statická únosnost střechy. Tisíce kilogramů zeminy či kačírku je pro většinu střech obrovský nápor – a zejména ty starší si s ním nedokážou poradit.

Bez kotvení

Jakkoliv to může znít paradoxně, v některých případech není nutné izolaci kotvit vůbec. Pakliže se oprostíme od klasických izolačních materiálů jako polystyren nebo minerální vlna, najdeme takové, které skutečně není potřeba kotvit.

Tím zřejmě nejznámějším je PUR pěna, u nás prodávaná např. pod obchodní značkou Chytrá pěna. Tato pěna se formou nástřiku aplikuje na povrch střechy a dokonale k němu přilne – ať už jde o dřevo, plech nebo beton. Jedinou podmínkou je, aby byl povrch suchý a čistý.

Pěna k povrchu přilne už několik sekund po nástřiku a od té chvíle nikdy nepodfoukne a nikdy se neodlepí. Díky nízké hmotnosti navíc nezatěžuje střešní konstrukci a je plně pochozí, takže pokud to konstrukce vaší střechy dovolí, můžete si na ní udělat letní zahrádku.


logo chytra pena

Distributor a aplikátor stříkané izolační pěny vyráběné pro naši firmu nizozemským výrobcem Covestro. Jsme distributorem a aplikátorem materiálů řady Baymer® Spray – EKO H 200 (nízkoexpanzní polotvrdá izolační pěna) a Baymer® Spray – EKO S 500 (vysokoexpanzní měkká izolační pěna stříkaná na vodní… více o firmě

← Zpět na Izolace